Yhdistyksemme lausunto uuden vammaispalvelulain soveltamista koskevaan esitykseen

5.6.2024

Tampereen Kehitysvammaisten Tuki ry antoi lausunnon uuden vammaispalvelulain soveltamista koskevaan esitykseen. 

Yhdymme Kehitysvammaisten Tukiliiton näkemykseen, jonka mukaan hallituksen esitysluonnoksen mukainen sääntely heikentäisi vammaisten henkilöiden oikeuksien toteutumista ja vaarantaisi pääsyn vamman vuoksi tarvittaviin erityispalveluihin ennennäkemättömällä tavalla.

 

  • Yhdistyksemme lausunto on luettavissa alla olevasta liitteestä:

 

Voit tutustua yhdistyksemme lausuntoihin ja kannanottoihin Vaikuttamistoiminta-sivullamme. 

 

Lisätietoa aiheesta: 

  • Kehitysvammaisten Tukiliiton uutinen vammaispalvelulain soveltamisesta  (sivusto aukeaa uudelle välilehdelle).
  • Sosiaali- ja terveysministeriön lausuntopyyntö sekä kaikki lausuntopyyntöön saadut vastaukset löytyvät Lausuntopalvelusta (sivusto aukeaa uudelle välilehdelle). Lausuntopyyntö sulkeutui 31.5.2024.