Harrastustoimintaa tukea tarvitseville - listaus erilaisista vaihtoehdoista

22.8.2023

Tukiyhdistykseltä tiedustellaan aika ajoin erilaisia harrastamisen mahdollisuuksia yhdistyksen omien harrastekurssien lisäksi. Erityisesti lasten ja nuorten harrastusmahdollisuuksista on tullut kyselyä, kun yhdistyksen oma harrastetoiminta on suunnattu pääosin nuoriin aikuisiin ja aikuisiin. Tiedotamme muiden seurojen, yhdistysten ja toimijoiden harrastuksista esimerkiksi jäsenkirjeessä sen mukaan, miten saamme tietoa toimistolle.

Päivitimme tekemämme koontia tämän hetken tietojen pohjalta myös tähän alle.  Mikäli joku jäi mainitsematta, voit vinkata sitä tukiyhdistyksen toimistolle toimisto@kvtukitampere.fi


Tampereen kaupungin toiminta:


Lupa harrastaa-toiminta kouluikäisille:


Seurojen järjestämä harrastetoiminta:


Muita toimijoita: 


Special Olympics-toiminta:

Special Olympics Finlandin alaisuudessa toimii tällä hetkellä 22 lajia, tutustu harjoitusryhmiin, valmennusleireihin ja kilpailutoimintaan: https://www.paralympia.fi/special-olympics/lajitoiminta


Löydä oma liikuntaharrastus:

Suomen Paralympiakomitea ry ylläpitää listaa Pirkanmaalla toimivista liikunta- ja urheiluseuroista, ja sen kautta voi löytyä myös lisää harrastusmahdollisuuksia: https://www.paralympia.fi/palvelut/loyda-oma-seura/pirkanmaa

Vaikka toimijoiden sivuilta ei löytyisi tietoa ryhmästä juuri samanikäisille, kannattaa olla yhteydessä ja tiedustella mahdollisuutta osallistua ryhmään tai johonkin muuhun soveltuvaan ryhmään.